PAYLAŞ

Boyun ağrısı sonuç almanızı aksatabilir. Önlemeyi bilin!

Spine dergisine göre ABD’deki iki yetişkinden birinde boyun ağrısı vakası görülüyor. Boyun vücudun tümü için merkezi bir öneme sahip olduğundan, sadece ağırlık kaldırma hareketleriniz değil günlük eylemleriniz de bu durumdanciddi şekilde etkileniyor. Boyun ağrısına karşı yapmanız gerekenleri özetledik.

SORUN

Kafatasınızdan başlayıp üst sırtınıza kadar inen keskin bir ağrı hissediyorsunuz. Uyku sırasında rahatsız hissediyor veya günlük hareketlerinizi yapmakta zorlanıyorsunuz.

NEDEN

“Ağırlığı 3-5kg arasında değişen başınızı çok arkaya veya öne doğru hareket ettirdiğinizde zamanla boynunuzda burkulmalar meydana gelir” diyor Brown Integrated Chiropractic kuruluşundan Jason Brown.

ÇÖZÜM

Sürekli mesaj yazarak veya bilgisayar başında oturarak yaptığınız gibi boynunuzu fazla uzatma hareketlerinden kaçının. Ayrıca yüklü hareketler yaparken boynunuzu sarın.

 

TALİMAT: Aşağıdaki esneme hareketlerini gün içerisinde istediğiniz zaman yaparak boyundaki temel destekçi kaslar levator scapulae ve scalene kaslarınızı güçlendirin.

1 Sandalyede bir elinizin üstüne oturun. Göğsünüzü dışarı vererek doğrulun ve dümdüz ileri bakın.

2 Diğer elinizi başınızın üstüne yerleştirin. Boynunuzda esneme hissedene kadar elinizle boynunuzu yavaşça yana doğru çekin. 10 saniye bu pozisyonda kalın

3 Şimdi aynı hareketi boynunuzu verevine çekerek uygulayın.10 saniye bu pozisyonda kalın. Esnemeleri iki yöne de tekrar edin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here