PAYLAŞ

Domates Faydalı Mı? Domates Zararlı mı?

Egzersizde en önemli faktörlerden biri, zor kazanılmış kas dokusunun korunmasıdır. Neyse ki, makro besin maddelerinin doğru kombinasyonlanması ve uygun şekilde zamanlanmasıyla, egzersize bağlı kas yıkımını azaltabilir veya yok edebilirsin. Bildiğiniz gibi bu, fiziksel olarak yüksek düzeyde performansa izin veren belirli fizyolojik mekanizmaların hareketlerini başlatma- ya veya sürdürmeye yardımcı olur. Son zamanlarda, Iowa Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, haberci ribonükleik asit ekspres- yonu (mRNA) olan çeşitli moleküler yapılara bakmaya başladılar. İlettikleri sinyaller, insan iskelet kası dejenerasyonunu hızlandırmak için esasen güçlendirilmiş komutlar veren ve buna karşı mücadele eden moleküler mRNA sinyalleri anlamına gelir. Küçük bir hatırlatma, hücredeki yapılara mesajlar ileten DNA gibi (genetik planı- nız gibi) mRNA, farklı desen serisinde benzersiz genetik kodlar taşır.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu araştırmacılar, tomatidin adı verilen, doğal olarak oluşan bir bileşiğin, protein sentezini düzenleyen birincil anabolik yol olan mTOR sinyallemesini arttırdığını bulmuşlardır. Tomatidin, doğal olarak oluşan bir steroidal alkaloid (bitkilerde bulunan bir madde) olup, alfatomatinin yan ürünüdür. Japonya’daki Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde Kimya ve Malzeme Bilimleri Bölümü araştırmacılarına göre tomatidin, domates bitkilerinde bol miktarda bulunuyor. Genel olarak, bu araştırmacılar, artan iskelet kası mTOR sinyalizasyonuna ilave olduğunu belirtti ve aynı çalışmalar tomatinin iskelet kası dejenerasyonunu azalttığını, iyileşme sürecini hızlandırdığını ve çizgili düz kas liflerin- de iskelet kası hipertrofisini uyardığını gösterdi. Burada bir hatırlatma olarak, çizgili kas lifleri, kas kasılmalarının hızından sorumludur ve esas olarak bir kasın hızla daralma kabiliyetini arttırır. Bu lifler güç-kas lifleri olarak da tanımlanabilirler. Çünkü yakıt üretmek için anaerobik (oksijensiz) metabolizmayı kullanırlar. Buna paralel olarak, çizgili kas lifleri, kısa sürede kuvvet ve hız patlamalarını sürdürmek için gereken hızlı kas tepkisi üretmekte daha iyi sonuçlar verir. Burada eşsiz ve şaşırtıcı olan, tomatidinin kuvvet ve iş yükü kapasitesini art- tırdığı kesinleşmiştir. Bu özelliğe rağmen, çizgili kas lifleri daha çabuk yorulur. Tersine, düz kaslar yakıt üretmek için aerobik metabolizma (oksijenle birlikte) kullanır. Çizgili kas liflerinden daha yavaş ısınırlar ve çabuk yorulmazlar, daha çok sürdürülebilir egzersizler veya maraton gibi etkinlikler için uygundurlar.

Yağ-Depolama Mekanizmalarını Düzenlemek

Beslenme Biyokimyası Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, Japon Bilim adamları yükse- len obezite salgınını azaltmanın doğal yollarını arıyorlardı. Bu çalışmada, dört hafta boyunca bazı deneklere normal bir diyet (ND), diğerlerine ise yüksek yağlı bir diyet (YYD) uyguladı. Dört haftalık sürenin sonunda denekler dört gruba ayrıldı. Birinci grup aynı normal diyeti koruyordu. İkinci grupta aynı yüksek yağlı diyetle beslendi. Bununla birlikte, üçüncü grup YYD ile beraber yüzde iki kırmızı domates özütü (KDÖ) tüketti ve dördüncü grup YYD’ye ek olarak yüzde iki yeşil domates özütünü (YDÖ) 13 hafta boyunca daha tüketmeye devam etti. Çalışmanın bu safhasının tamamlanmasından sonra, yüksek yağlı diyet ve yeşil domates özütü tüketen deneklerin vücut ağırlığı, normal diyetteki seviyeye göre önemli ölçüde azalmış. İlginçtir, vücut ağırlığı yüksek yağlı diyet ve kırmızı domates özü tüketenlerde çok küçük oranlarda değişmiş. Bu araştırmacılar, yeşil domates özü uygulanan kişilerin, peroksizom proliferatörü ile harekete geçen reseptör gama adı verilen bir reseptör ekspresyonunda devam ettirilebilir bir düşüş gerçekleştirdiğini kaydetti. Bu reseptör, gelişmekte olan bir yağ hücresinin ne kadar hızlı farklılaştığını veya ek bir yağ hücresine bölündüğünü düzenliyor. Yeşil domates özütü grubu ayrıca, CCAAT / arttırıcı-bağlayıcı protein alfa reseptörünün ekspresyonunda azalmalar gerçekleştirdi.

Bu reseptör, vücutta depolanan yağ miktarını düzenleyen yağ hücreleri tarafından üretilen bir hormon olan leptinini de denetler. Dahası ve eşsiz olanı, yeşil domates özütü grubundaki denekler, perilipin adı verilen yağdaki bir proteinin aktivitesinin azaldığını fark ettiler. Perilipin aynı zamanda lipit damlacığına bağlı protein veya PLIN olarak da bilinir. Yağ metaboliz- masını ve depolamasını kontrol eder. Ne yazık ki, bu protein yağ damlacıklarını kaplar veya onları lipaz enzimi tarafından parçalanmasını önler. Araştırmacılar, yeşil domates özütünün anti-yağ / anti-obezite etkilerinin ayrıca AMPK geçidini aktive etme kabiliyetine dayandığını belirtiyorlar. AMPK-AMP-aktive edilmiş protein kinazı kısaltması- hücrenin enerji dengesini kontrol eden ana regülasyon anahtarı olarak hizmet eder. Yeni ve gelişmekte olan araştırmalara dayanarak, AMPK aslında sinyalleri vücudun yükselten aynı zamanda yağ yakıcı faaliyetleri hızlandırmasını sağlayan doğuştan çok yönlü genetik programları yeniden ayarlar. Buna ek olarak, güvenilir ve güçlü bir araştırma AMPK’nın harekete geçirildiğinde yağ asidi sentezi veya oluşumunda anahtar rol oynayan bir enzim olan asetil-CoA karboksilaz aktivitesini azaltarak yağ yakma aktivitelerini arttırdığını göstermektedir. Burada not edilmesi gereken alfa-tomatinin dehidrotomatine oranı domateslerde gram başına 10.9 ila 12.5 mikrogram aralığında iken diğer bitki dokularında 2.3 ila 7.8 gram arasında değişmekte olduğudur. Araştırmacılar genel olarak, olgunlaşmamış yeşil domateslerin yaklaşık 500 miligram a-tomatidin içerdiğini; bununla birlikte, olgunlukta veya yeşil domateslerin olgun laşmasıyla birlikte, bir kilogram taze yeşil domates yaklaşık 0.5 gram tomatin ürettiğini tahmin ediyorlar.

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here