PAYLAŞ

Domates Suyu, Kas Muhafazası!

Stockholm Üniversitesi’nden araştırmacılar, yukarıdaki bulgularla karşılaştırıldığında beş haftada günde 150 mililitre domates suyu ile standartlaştırılan 15 miligram likopen (doma- teslerde bir başka etken bileşen) içildiğinde, 8-dihidro- oksidatif stresin ve kas hasarının önemli bir işaretleyicisi olan 8-dihydro- 2’-deok- sigua-nosin (8-oxodG) seviyesini önemli ölçüde azalttığını bildiriyor. Çalışmalar, yoğun egzersiz dönemlerinde bu enflamatuvar kimyasalın yüzde 42’den yüzde 82’ye yükselebileceğini gösteriyor. Şaşırtıcı bir şekilde bu araştırmacılar, yukarıda belirtilen doz aralıklarında beş haftadan sonra, 8-oxodG hareketlerinin zar zor tespit edilebilece- ğini keşfettiler. Tüm veriler, domates suyunun kas iyileşmesini önleyen ve kas yorgunluğunu hızlan dıran enflamatuvar sinyalleri kapattığını kanıtlıyor. Bunun tersine, Roma’daki Katolik Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, domates likopeninde bulunan bileşiğin, nükleer faktör-kB (NF-kB), aktive edilmiş protein-1 (AP-1) ve mitojen-aktive protein kinazı (MAPK) olarak bilinen enflama- tuvar geri dönüşlerini çoğaltan iyice tanınmış iç geçitler aracılığıyla iletilen sinyalleri aşağı regüle ettiğini belirtiyorlar.

Bir Egzersiz Rutininin Ötesinde

Son bir hatırlatma, Kore’deki Yeungnam Üniver sitesi’ndeki araştırmacılar, domates bitkilerinin mantarları, bakteri, virüsleri ve böcekleri ortadan kaldırmak için alkaloidleri dehidrotomatin ve alfa-tomatini ürettiğini belirtti. Buna bağlı olarak, ABD Tarım Bakanlığı’ndaki araştırmacılar doğal olarak oluşan bileşiklerin domateslerde tüm rolle rini tam anlamamasına rağmen, mevcut verilere dayanılarak, likopen ve α-tomatinin biyoaktif bileşimlerinin insanlarda ve hayvanlarda potansi yel sağlık-destekleyici etkileri olduğunu bildiriyor. Örneğin, bu bileşiklerin kimyasından ve analizin den elde edilen güncel bilgilerle biyoyararlanımı, biyolojik aktivitesi ve etki mekanizmaları üzerine yapılan çalışmalara dayanarak bu bileşiklerin kanser hücresi gelişimine karşı etkilerinin yanı sıra antibiyotik, anti-enflamatuvar, antioksidan ve bağışıklık uyarıcı etkileri olduğu bilgisine de ulaşılmışlar. Yeni veriler, likopenin aynı zamanda programlı hücre ölümünü hızlandırarak (is – tenmeyen veya hasar gören hücrelerin kasıtlı intiharı) anti-enflamatuvar etkinlik sergilediğini ileri sürmektedir. Ek çalışmalar, domates suyunun oksitlenme LDL kolesterol seviyelerini düşürdü ğünü ve LDL direncini arttırdığını belirtti. LDL oksitlenmesi LDL parçacıklarının dengesiz hale gelmesine ve atardamarlarda enflamasyonun artmasına neden olur. Yukarıda bahsedilen bulgulara dayanarak ve ken dini buna adamış bir vücut geliştirme meraklısı olarak, domateslerde bulunan bu doğal bileşiği günlük beslenme rutininize dahil etmek, yağ yak- mayı arttırmak ve kas katabolizmasını azaltmak için en sağlıklı, en ucuz ve en etkili yöntemlerden biri olabilir. Protein sentezini hızlandıran ya da yeni kas dokusunun oluşumunu hızlandıran ana bolik geçitleri aktive etmekte bunlara dahil.

PEKİ SUYUNDA?

En ufak şekilde vücut geliştirme ile ilgili biraz bilgi sahibi iseniz, uzun bir zaman önce diyetinizden meyve suyunu çıkartmışsınız demektir. Domates suyu farklı bir bakış açısını hak ediyor. Elma suyu (bardak başına 24 gram şeker) veya kızılcık suyu (bardak başına 31 gram şeker) gibi şeker bombalarının aksine, bir bardak domates suyu sadece 40 kaloriye ve 9 gram şekere sahiptir. A vitamini, C vitamini ve likopen ile yüklü olan ve prostat kanserine karşı koruma sağladığı gösterildiğinden, erkeklere özellikle daha iyi gelir. (Ve sos ve meyve suyu gibi işlenmiş domates ürünleri, çiğ domatesten daha çok likopen içerir.) Japonya dışın daki bir çalışma aslında domates suyunun karaciğerde alkol ile savaşan enzimlerin üretiminin tetiklenmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Bu muhtemelen neden geceden kalmalar için iyi bir tedavi yöntemi olduğunu açıklayabilir. Domates suyuna geleneksel bir karşı tez her zaman sodyum içeriği olmuştur. Fazla miktarda sodyum, ağır egzersizler yapan (ve terleyen) ve vücut sıvı ihtiyaçlarını karşılayanlar için çok az endişe verici olmamalı. Aslında, vücut geliştiren kişilerin yarış haftası sırasında sodyumu kestiklerinde istenen yırtılmış görü nümü elde etmek için, genel antrenmanları sırasında makul düzeyde sodyum almaları çok önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here