PAYLAŞ

Roket Hızında!

Zindelik dinçlik, canlılık, dirilik ya da sağlamlık demektir. Fitness hedefleri söz konusu olduğunda anlamının hakkını vermemiz şart bir kelime! Performans ise belli bir işi yapabilme durumu, yani etkililik anlamına geliyor. Çoğu zaman zindelik ve performans (başarım ya da becerim de diyebilirsiniz) aynı ya da peşi sıra cümlelerde kullanılır. Sağlık ve zindelik bakımından iyi bir durumdaysanız, o zaman performansınız da iyi olacak demektir. Neticede ikisi birbirini destekleyen şeyler ne de olsa. Tabii bahsettiğimiz bu duruma erişmek için sizin de çaba sarf etmeniz şart. Performansını iyileştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek isteyenlere dört öğüdümüz var!

 

1. DENGELİ BESLENİN Ne yersen osun gerçekten. Dengeli beslenmek demek vücudun sağlıklı kalması için gereksindiği besinleri doğru oranda almak demek. Yani yağsız protein, lifli karbonhidrat, sağlıklı yağ, işlenmemiş gıdalar, sebze ve meyvelerden bahsediyoruz.

2. AKILLI ÇALIŞIN Fitness, amacı olması gereken bir akti- vitedir. CrossFit tarzı programlar neden bu kadar popüler sanıyor- sunuz? Belli bir yapısı, yerleşik hede- fleri ve tükenmeyen motivasyonu var! Fitness planınızda belli bir amaca göre (kardiyo, direnç antrenmanı gibi) çalıştığınızda motivasyonunuz tam kaldığından daha sıkı çalışır ve daha iyi performans gösterirsiniz.

3. STRESİ AZALTIN Zihniniz stres ve olumsuz düşünceler- le istila edildiğinde kendinizi iyi hissedip sıkı çalışmak biraz zordur. Stres kalp-damar rahatsızlıklarını tetikleyen, kas dokularını yıkan, uyku düzensizliğine yol açan ve genel sağlığa kötü tesir eden katabobik hormon seviyelerini yükseltir. Her gün birkaç dakika meditasyon yap- arak stresle daha iyi baş edebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here