PAYLAŞ

HAYAT, BUZDOLABI gibi duran bir vücutla geçirilmek için çok ama çok kısa, birader. Özümüze dönelim diyorum. Öz derken tabii ki geniş omuzlar, şişkin göğüsler, üçgen bir vücut, ince bir bel ve simetrik bacakların hükmettiği 60’lı ve 70’li yılların Altın Çağ vücut geliştirme iziğini kastediyorum. Olympia sahnesi günümüzde ucubelerin eline kalmış olabilir; ancak erkeklerin asıl istediği, Frank Zane ve Arnold Schwarzenegger gibi baba isimlerin sahip olduğu o estetik çekiciliği aslında. İyi haber ise klasik bir izik geliştirmenin tümüyle elde edilebilir istek olduğu! Bunu mümkün kılan programı da biz veriyoruz: Altı Haftada Daha Geniş (AHDG). New Yorklu antrenör David Otey’nin geliştirdiği bu dört gün çalış / üç gün dinlen stilindeki antrenman istediğiniz bölgeleri genişletmenizi, istediğiniz bölgeleri de inceltmenizi sağlıyor. İçine girdiğiniz tişörtü özgüvenle doldurabilecek, birçok erkek ve kadının hasetle karışık hayran bakışlarını çekecek güçlü bir vücut inşa edeceksiniz. AHDG’nin artıları, etkileyici bir izik yaratmaktan daha fazla elbette. Otey bu programı aşağıdaki temel unsurları göz önünde bulundurarak;

 

Sağlık Desteği

AHDG omurganızın dengesini ve işlevsel kuvvetinizi iyileştirerek, alışveriş poşeti taşıma veya kar kürüme gibi basit aktivitelerde daha güçlü hareket etmenizi sağlıyor. Altı haftanın sonunda daha güçlü bir merkez bölgesine kavuşuyorsunuz ki bu da baştan ayağa yapısal bütünlüğünüzü güçlendirerek sakatlanma riskinizi düşürmüş oluyor. Üstelik yeni yayımlanan araştırmalar, hastalık risklerine karşı korunmada vücut şeklinin vücut kütle endeksine (BMI) göre daha güvenilir bir ölçü olduğunu söylüyor. Karın, kalça ve uyluk bölgelerinde asgari oranda yağ olan kişilere nispeten, armut veya elma şekilli vücuda sahip kişilerin kalp-damar rahatsızlıkları tip 2 diyabete yakalanma riski daha yüksek oluyor. Yani vücut şeklinizi değiştirerek hayatınızı kurtarmış oluyorsunuz.

Hormon Tepkisi

Programdaki yüksek hacimli direnç çakışması, testosteron ve büyüme hormonu gibi kas yapıcı hormonların salınımını çoğaltarak metabolizmanızı hızlandırıyor ve vücudunuzun, toparlanma ve büyümenizi olumsuz yönde etkileyen kortizol ve diğer stres hormonlarına karşı korunmasını destekliyor. Journal of Strength and Conditioning Research dergisinde çıkan bir çalışmada, serbest ağırlıklarla yapılan direnç çalışmasının hormonal tepki üzerinde makinelerle yapılana nispeten daha akut bir etki yarattığı bulundu. AHDG programında birkaç kablo ve TRX hareketi yok değil ancak çoğun- luğunu serbest ağırlık oluşturuyor.

Tüm Vücut Atağı

Altın Çağ efsanelerinin çoğu ekseri tüm vücut antrenmanları yapardı; sizde AH- GD’de aynını yapıyor ve kas büyümesini azami seviyeye çıkarıyorsunuz. Bildikleri bir şey varmış demek ki: Journal of Strength and Conditioning Research dergisinde çıkan başka bir çalışmada ise tüm vücut antrenmanlarının split ru- tinlere nispeten daha çok kas büyüme- siyle sonuçlandığı bulunmuştu. Başka ne isteriz?

Kardiyoya Gerek Yok!

Otey, tıpkı Altın Çağ atletlerinin yaptığı gibi yüksek hacimli bir program tasarladı ve geleneksel kardiyoyu eledi. Kardiyo olmadığına göre günde sekiz farklı hareket yapabilirsiniz: 8-15 tekrar aralığında dörder setin yanında olmaz olmazlarımız deadlift, row, curl ve press hareketleri yapıyorsunuz. Artı faydası elbette kondisyon gelişimi oluyor. Yüksek hacimli çalışmak kaslarınızı geliştirip vücudunuzu şekillendirirken nabzınızı yükseltip dayanıklılığınızı da arttırıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here