PAYLAŞ

Karbonhidratlar nelerdir? Karbonhidratlar protein ve yağlar ile birlikte üç makro besinden biridir. Günümüz beslenme ilkelerine göre karbonhidratlar sözüm ona dengeli bir diyetin büyük kısmını oluşturmak zorundadır. Üç ana besin aralarında değiştirilebilir, beslenmede ihtiyaç duyulan temel yağ asitleri ve temel aminoasitler dışında vücudun ihtiyacı olanı kendisinin üretmesini sağlarlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat tamamen rejimdeki yağ ve proteinden glikoneojenez aracılığıyla sağlanabilir. Bu da demek oluyor ki gerçekten de gerekli karbonhidrat diye bir şey yok.

Karbonhidrat oranı düşük olan diyet kahvaltılık gevrek, kek, şekerli içecekler, pirinç, ekmek ve ve makarnaya eklenen şekerleri hayatınızdan çıkarır ve onların yerine sağlıklı yağları koyar. Çözülme Karbonhidratı her tükettiğinizde vücudunuzda basit şekerler halinde çözülürler; pankreas insülin hormonu salgılamaya başlar ve hücreleri, daha sonra enerji olarak kullanmak ve fazlasını yağ olarak depolamak üzere şekeri kandan çekmeye yöneltir. Bu, bazı insanlar için egzersiz yapılsa bile sabit bir kiloda kalmayı zorlaştırır. İnsülin ise tek yönlü bir sokak gibi çalışır; insülin değerleri yüksekken vücudunuz halihazırda olan yağ depolarını aktif enerji için kullanma komutunu veremez. Kronik olarak yüksek olan insülin seviyeleri metabolik sendromlara ve tip 2 diyabete işaret eder. Kendinizi düşük karbonidrat bazlı bir diyete adapte ettiğinizde insülin seviyeniz düşer ve böylece diğer yararların yanında kilo vermek, kiloyu sabitlemek kolaylaşır. Bu tür diyetlerin genellikle kısa süreli olduğu düşünülür. Bu doğru değildir, çünkü insan vücudu yağ ve proteinle çalışmak üzere evrilmiştir. Karbonhidratlara ulaşma şansı evrim standartlarına göre çok da uzun bir süre önce olmayan tarımsal gelişmelere kadar bu denli geniş değildi. Araştırmalar düşük karbonhidrata dayanan diyetin iki haftalık alışma periyodundan sonra yüksek ölçüde sürdürülebilir ve uzun vadede makul bir diyet şekli olduğunu öne sürüyor. Nasıl çalışır? Yağ tüketmek sizi yağlı yapmaz. Düşük karbonhidrat diyetine adapte olurken vücut enerji için şeker yakmaktan yağ yakmaya geçer. Bu durumda karaciğer, yağı çözerek oldukça etkili enerji kaynakları olan ketonları oluşturur. Karbonhidratlar yeterince tüketilmezse, kandaki keton seviyeleri artacak ve vücut daha sonra besleyici ketozis haline girmeye başlayacaktır.

Yağ hakkında ne söylenebilir? Gramında 4kcal olan karbonhidratlara kıyasla gramında 9 kcal olan yağlar yoğun enerji içeren besinlerdir. Daha fazlası, yağa adapte olmak vücudun kendi yağ depolarına daha etkili bir şekilde ulaşmasını sağlar. Çok ince insanların bile en az 40,000 kcal depolayabildiğini düşününce, bu, sonu gelmeyen bir enerji kaynağına erişim sahibi olmak demektir. Genellikle beynin çalışması için şekere ihtiyacı olduğu söylenir. Bu kısmen doğru, fakat karaciğeriniz glikoneojenez yardımıyla gereken şekeri üretebilir. Buna ek olarak ketozis durumunda ketonlar beynin asıl enerji kaynağı haline gelir. Herkese uyan, istisnasız bir diyet yoktur ve düşük karbonhidrat diyeti de herkese göre değildir. Fakat düzenli olarak dayanıklılık antrenmanı yapıyorsanız ya da hareketsiz bir yaşamınız varsa düşük karbonhidrat ya da ketojenik diyeti size geniş metabolik yararlar sağlayabilir. Bu nedenle de dikkate değerdir. Düşük karbonhidrat programı ile alakalı daha fazla bilgi için fitnesszamani.com adresinde kalmaya devam edin! Diyet değiştirmeden önce her zaman bir uzmana veya diyetisyeninize danışın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here