PAYLAŞ

Yumurtalı bulgur pilavımı nasıl hazırladığıma geçmeden önce yumurta ve bulgurun faydalarını kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum. Tükettiklerimizin ne olduğunu, fayda-zararlarını bilelim ki bunları neden tükettiğimizin arkasında yatan gerçeği anlayıp, görebilelim. Neden Yumurta? Proteinlerin hepsi organizmamız tarafından aynı şekilde aaminoasitler yoktur. Bunların içinde aminoasitten bulunması gerekir. İçinde bütün aminoasitlerin yeterli miktarda bulunduğu ideal protein maalesef mevcut değil. Mevcut tükettiğimiz besinlerimiz içinde buna en yakın olanı ise yumurtanın beyazıdır. Bu yüzden sabahları ne olursa olsun hiçbir bahane arkasına saklanmadan bu muhteşem doğal protein kaynağını metabolizmanıza sokmayı ihmal etmeyin.

Yumurtayı, maydanoz, yeşil biber, mantar, domates, ıspanak gibi besinlerle bir arada tüketmenin yumurtadan kaynaklı asidik beslenmeyi alkali kılma bağlamında faydalı olduğuna inancı taşıdığımı bilmenizi isterim. Sebzeleri mevsimine uygun olanlardan seçmelisiniz. Günde bir veya iki adet yumurta tüketimi yapanlar yumurtanın tamamını tüketebilir. Bulgur pilavına gelince; protein, B1 vitamini, fosfor, potasyum ve kalsiyum açısından ekmek, makarna ve pirinçten üstün özelliklere sahip olduğu biliniyor. Tam tahıllı veya kepekli makarna yerine tüketebileceğiniz kaliteli (kompleks) karbonhidrat kaynağınız. Bulgur yüksek karbonhidrat değeri nedeni ile enerji verici özelliğe sahip. Vücut direncini korumamız ve enerjik olmamız açısından çok değerli. İçerisindeki lif özelliği sayesinde kandaki yağ oranını düşürmeye destek olması ve kötü kolesterolün kontrol altına alınmasına yardımcı olması diğer olumlu yönleri arasında yer alıyor. B1 vitamini sinir ve sindirim sistemi için en önemli vitaminlerden birisidir.

Tarifime gelince; önce 1 su bardağı organik bulguru iyice yıkadıktan sonra su ile haşlamaya koyun, haşlama sırasında 1 çorba kaşığı naturel sızma zeytinyağı ilave edin ve bulgurunuz yeme kıvamanına gelinceye kadar haşlayın. Bulgurunuzun haşlama işleminin sonlarına yaklaşırken arzu ettiğiniz miktarda organik yumurtayı az miktarda (yumurtaların tavaya yapışmasını öneleyecek kadar) avakado veya sızma zeytin yağlı tavanızda omletinizi hazırlayın. Daha sonra bulgur pilavınızı ve omletinizi afiyetle ve güvenle yiyin. Arzu edenler bulgur pilavının üzerine 2-3 adet ceviz de ilave edebilir. Organik Yumurtalı Bulgur Pilavı Malzemeleri: 1 Su Bardağı Organik Bulgur 1 Çorba Kaşığı Avakado veya soğuk sıkım ve naturel sızma zeytinyağı Arzu ettiğiniz miktarda Yumurta Arzu ettiğiniz miktarda Ceviz Afiyet olsun, sağlıklı ve içinde bol hareketliliğin olduğu bir ay olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here