PAYLAŞ

Brett Kahn’a Tip -1 diyabet teşhisi konulduğunda, Michigan Eyaletin Üniversi- tesinde son sınıfın sonuna yaklaşmıştı. Günde yaklaşık 7000 kaloriyi yemesine rağmen neredeyse bir yıldır hasta ve uyuşuk hissetmekte ve kilo vermekteydi. Doktorlar ileri evre juvenil şeker hastalığından mustarip olduğunu teyit edene kadar futbol sezonu boyunca debelenmişti ve pankreası insülin üretimini yavaş yavaş durduruyordu. On yıl sonra Kahn, Dymatize sponsorluğunda bir sporcu, IFBB Erkek Fizik profesyoneli, spor modeli ve bir şiroterapist doktor. Güney Carolina’nın Charleston kentinde Omurga Hareketliliği ve Rehabilitasyonu’nda da nişanlısı IFBB Bikini Profesyoneli ve Dymatize atleti Katherine Ampolini ile yaşıyor. Kahn’ın fitness dünyasındaki meteorik yükselişi, vücudun özellikle kendi vücudunun besin maddelerini nasıl kullandığı konusundaki kararlılığı ve bilgisinin bir kanıtıdır. Tip-1 diyabetik olarak, günde 10 sefere kadar insülin enjekte ediyor. Kahn için, makro besinler damadan ziyade satranç gibi.

“Bir Tip-1 Diyabetik, daima diyetini kontrol eder” diyor.. “Her zaman bir terazide yemek yer gibi ancak iki taraf yerine yedi taraf var. Sabah mı, akşam mı? Ne tarz karbonhidrat bunlar? Daha sonra egzersiz yapacak mıyım? Ben buna “bundan sonra ne” faktörü diyorum.” Mike Carlson: Tip-1 Diabetik olarak diyetin neye benziyor? Dr. Brett Kahn: Ne yaptığınızı biliyorsanız, istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Ancak Tip-1 için en iyi diyet gerçekten bir vücut geliştiricinin diyetine oldukça yakın. Gün boyunca devamlı yemek ve düzenli ama sürekli bir karbonhidrat alımı. MC: Makul karbonhidrat ne anlama gelir? BK: Günde yaklaşık 300 gram karbonhidrat alıyorum. Sezonun dışında daha fazla alı- yorum. sezon sırasında, genellikle 150’nin altına düşmem. Bütün gün boyunca tutarlı bir şekilde yemek yemeniz, kan şekerinizi kontrol etmenizi sağlar. Parmağına sokarsın, biraz kan çıkarırsın, sayaca koyarsın, ne olduğunu görürsün. Antrenmanın ortasında kan şekerin azalırsa, işin bitti. Paketlemenin zamanı geldi. Biraz şeker alman lazım ve 20 dakika kadar bekleyip tekrar kendine gelmeyi bekliyorsun.

MC: Bu hiç sana oldu mu? BK: Kesinlikle. Uçuyorsun, iyi pompalıyorsun, egzersiz iyi, ama belki de ihtiyacın kadar karbonhidratın yoktu ya da biraz fazla insülin almışsın ve kan şekerin yokuş aşağı düşüyor. Titrersin, terlemeye başlar ve zayıf düşersin. Eğer dikkat etmezsen, kendinden geçebilir veya nöbet geçirebilirsin. Yemek yiyebilir ve tekrar kendine gelmeyi bekleyebilirsin, ancak bun dan sonra genellikle uyuşuksundur. Biraz aldatıcı. MC: Bir gramdan daha az şeker ile Dymatize ISO100’e bayılıyor olmalısınız. BK: Evet, bu harika çünkü böylece hesaplamak için daha az şey var. Ve biliyorum etikette söylediği miktarı alıyorum. Belli miktarda protein de kan şekerinizi yükseltir. Eğer etikette 25 gram derse, ancak gerçekte yalnızca 10 gr varsa, o zaman çok fazla insülin almış olurum ve dengem bozulur ve kan şekerim azalır. Etikette yazanı almam çok önemli. Eğer bir marka 50 gr olduğunu söylüyorsa ve içinde 15 gr varsa bu benim için yıkıcı olabilir. MC: İnsanlar hastane masasından uzak durmak için ne tür günlük bakımlar yapabilir? BK: Basit bir köpükle elleri ve ayakları yuvarlamak kadar basit bir şey. Kalça fleksör kasları üzerinde çalışın. İnsanlar masa başı işlerde tüm gün pasif olarak oturmanın kalça fleksör kas larını ne kadar gerindiğini anlamıyor. Genellikle, vücut geliştirme şeklimiz alt sırtta lordoz ve baskı oluşturur. Kalça fleksör kaslarını ve alt uzantıları, gev şek ve esnek tutmak yaralanmalardan kaçınmak için uzun bir süre yardımcı olacaktır. MC: Karoser tedavisi gerçekten estetiğe de yardımcı olur mu? BK: Kesin bir estetik yararı var, özellikle sahnede. Karın kasında yapışma ve kısıtlamalar oluşturduğunuzda, kasların genişlemesini engellerler ve olabildiğince fazla kan kabul etmesini sağlarlar. Birincisi, daha az dolu görünüyor çünkü sıkıştırılmıştır ve ikincisi, senin hareket aralığını sınırlıyor. Adamın birisi sırt pozu için büyük görünmeye çalışıyor. Eğer bu kas gerilmiş ise ya da eski bir egzersiz yaralanması varsa, omuzunu yukarı ve aşağı çekemez ve pek fazla ayrıntı veya genişlik göremezsiniz. Graston ve Active Release, omuzun daha da ilerlemesine ve kasın biraz daha genişlemesine izin verir. Toplamda sadece 2-3 santim genişlik elde edebilirsiniz, ancak bu ekstra santimleri büyümek için çok fazla ağırlık kaldırmanız gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here