PAYLAŞ

Son dönemde özellikle sporcular arasında ani kalp krizleri ve ölümlerin nedeni nedir? Gerçekten bunun nedeni ağır spor mu? Yoksa sporla birlikte yapılan çok katı ve tek tip beslenme türü mü?

Aslında bu konuyu yazmamın sebebi kendi spor merkezimde spor yapan kıymetli bir arkadaşımızın maraton koşusu sırasında kalp krizi geçirip hayatını kaybetmesi… Küçük bir araştırma yaptığımda, arkadaşımızın düzenli olarak ağır antrenmanlar yapmasına karşın halk arasında ketojenik diye adlandırılan bır diyet türünü uyguladığını öğrendim. Aslında tehlikenin bilerek geldiği bir durum. Bu tip maraton gibi uzun soluklu aktivitelerde, karbonhidrat depolarının oldukça iyi durumda olması gerekmektedir. Fakat ketojenik diyette patates, pirinç, makarna, bal, pekmez, ekmek, pasta, börek ve her türlü unlu mamüllerden uzak durmanız gerektiği için, sadece yağdan aldığınız enerji size yeterli gelmeyecektir. Sonrasında sonuçları çok üzücü olabiliyor. Uzun süren tek tip beslenmelerden uzak durunuz. Yaptığınız spora göre beslenmenizi düzenleyiniz. Eğer bilmiyorsanız, mutlaka profesyonel destek alınız. Sporcu yaptığı spor dalına göre çok özenli belenmelidir. Ağırlık antrenmanı yapan her sporcu, minimum 150 gr olmak üzere karbon- hidrat almak zorundadır. Kas kaybını önlemek içinse, mutlaka yine yüksek oranda protein almanız gerekmektedir. Ayrıca sporcular için üretılen amino asit, BCAA ve Glutamin gibi destekleyici supplement’leri kullanmanız sizin daha iyi verim almanızı sağlaycaktır. Son dönemde kişiye özel olarak üretilen supplement destekleri için de artık Türkiye’de çeşitlı atılımlar gerçekleşti. Kendisinı yakından takip ettiğim Dr. Aydın Duygu, bu isimler arasında.

 

Kitabı “Dr. Amino Asit”i mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Size beslenme ve amino asitlerle ilgili çok önemli bilgiler verecektir. Bir çok kafa karıştırıcı kelimeler ve terimler yerine, yalın bır anlatım ve şemalarla yüksek oranda bilgi almanızı sağlayacak. Yine ani kalp krizini tetikleyen sebeplerden biri de anabolizan ilaç kullanımıdır. Her ne kadar yasak olsa da, özellikle Türkiye’de ulaşıl- ması çok kolay hale gelen bu ilaçlar, ülkemizde neredeyse marketlerde satılır hale gelmiş durumda. Anabolik streroidler, kan basıncını ani olarak yükselttiğinden, kalbe çok fazla yük bindirerek kalbin iş yükünü artırır. İşte bu yüzdendir ki, özellikle ağır spor yapanların ve anabolik kullananan sporcuların kalbinde büyümeler tespit edilir. Anabolik steroidler sodyum ve su tutmayı oldukça fazlalaştırır. Kan basıncı bu yolla çok yükselecektir. Bu durumda başta damar sertliği ve kolesterol değerlerinin yükselmesine sebep olacaktır. Bu gibi handikaplarla karşılaşan kalp, aşırı yük karşısında yorgun düşecek ve kalp krizi riski çok yüksek düzeylere ulaşacaktır. Karaciğer yağlanması ve böbrek fonksiyonlarındaki kötü sonuçlara girmek bile istemiyorum, çünkü o başlı başına bir konu… Bu yüzden eğer profesyonel olarak vücut geliştirme ve fitness yapmıyorsanız, bu tip riskli kullanımlardan uzak durunuz. Profesyonel sporcuların bu konuda çeşitli danışmanları ve özel doktorları mevcuttur, bunu lütfen göz ardı etmeyin. Sağlıklı spor yapmak zinde kalmak vücudu güzel bir hale getirmek hepimizin ortak hedefi. Ama bunu yaparken lütfen sağlığınızı önemseyin. Hiçbir başarı, sağlık ve güzel bir hayattan daha önde olmamalıdır. Sağlıkla ve sporla kalın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here