PAYLAŞ

Zaten akşama kadar çalıştınız, akşam yemeği ve bir iki saatlik arkadaş muhabbeti derken saat yine 11 oldu. Eve gelip uyursanız, muhtemelen daha uzun yaşarsınız ama film izleme hayalleriniz de suya düşer. Film izlemeye başladığınızı farz edelim, bitirip gözlerinizi kapamanız saat 3’ü bulur. Peki, antrenman yapmak için sabah 6’da kim kalkacak? Hepimizin hemfikir olduğu bir konu varsa, o da “Evet, 24 saat yetmiyor!” Keşke birilerinden birkaç saat ödünç alabilsek ama bu, şimdilik mümkün görünmüyor. Hiçbir şeyden geri kalmamak için uykudan kısmak ise iyi bir alışveriş gibi dursa da faturası sağlığa çıkıyor. Uykunun sağlık üzerindeki etkisi konusunda bilgisine başvurduğumuz Gloria Sports Arena spor uzmanları durumu şöyle açıklıyor: “Kasların toparlanması ve kas yapımı uyku sırasında gerçekleşir. Gün içinde öğrenilen beceriler de pekiştirilir, Bir gün önce yaşanan olaylar ve toplanan bilgiler düzenlenir. Uyku; vücudun ve beynin toparlanması için gereklidir. Az uyku, bir sporcu için kesinlikle yeterli değildir. Eksik uyuduğunuz saatler, vücutta uyku noksanlığı olarak depolanır. Bu da zamanla zihinsel fonksiyonların, ruh halinin ve tepki zamanının zayıflamasına neden olur ve sakatlık riskini arttırır. Sporcu ya da değil, herkesin yedi saatlik kaliteli bir uykuya ihtiyacı vardır.” Şu anda küçük bir uyku hesaplaması yapıyor olabilirsiniz. Sabahtan bir saat, öğleden yarım saat, akşamdan da yarım saat aldığınızda üç aşağı beş yukarı hedeflenen uyku saatine ulaşabilirsiniz. Yani belki… Acaba uzmanlarımız ne diyor? “Yeteri kadar uyumanın yanında doğru zamanda ve kaliteli uyumak önemlidir. Bilimsel çalışmalar, vücutta akşam 10 ile gece 2 arasında yoğun ve fiziksel, 2 ile 6 arasında ise psikolojik tamirin yapıldığını gösteriyor. Uykunun belli aşamaları bulunuyor. Bunların en önemlisi REM uykusu olarak adlandırılıyor. Sekiz saatlik bir uykunun 1,5 – 2,5 saatlik kısmı REM uykusudur. Bu sürede vücut, kaynaklarını doku ve hücrelerin onarılması için kullanır. Eğer sporcu 4-5 saat uyursa bu, yalnız 40-55 dakikalık bir REM uykusu anlamına gelirki bu da yorgun uyanma ve performans kaybına neden olur.

ABUR CUBUR TÜKETİMİNİZİ CİDDİ ORANDA ARTTIRABİLİR
● NEW YORK Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, normal kilolardaki 25 gönüllü incelendi. Bu kişilerin beş gün uykusuz kalmaları, beş gün de normal uyumaları istendi ve her iki durumdan sonra beyin faaliyetleri gözlemlendi. Uykusuz kalınan günlerde katılımcıların beyinlerindeki zevk arama merkezlerinin, hamburger, pizza ya da pasta gibi sağlıksız yiyeceklerin fotoğraları gösterildiğinde daha çok çalıştığı tespit edildi. Birkaç gün iyi uyuduktan sonra ise beyinlerinin aynı bölgesi, sağlıksız ve sağlıklı yiyecek fotoğralarına aynı oranda tepki vermeye geri döndü.

DAHA KALİTELİ UYUMAK İÇİN DAHA ÇOK PROTEİN TÜKETİN
● AMERİKAN Klinik Beslenme Bülteni’nde yayınlanan bir araştırmada, önce bir pilot test, ardından daha geniş çaplı bir test yapıldı. Pilot araştırmada, dört haftalık bir kilo verme sürecinin ardından, yüksek miktarda protein tüketen 14 katılımcının daha kaliteli uyuduğu gözlemlendi. Ana araştırmada ise fazla kilolu ya da obez 44 katılımcının bir kısmından normal miktarda protein içeren bir diyet, diğer kısmından ise yüksek proteinli bir diyet uygulaması istendi. Diyetler, her katılımcının enerji ihtiyacı göz önünde bulundurularak bir diyetisyen tarafından hazırlandı. Üç haftalık deneyin sonucunda, daha fazla protein tüketen kişilerin uyku kalitelerinin arttığı belirlendi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNDE STRES YARATIYOR
● İNGİLİZ ve Hollandalı araştırmacılar, ciddi anlamda uykusuz kalan kişilerin beyaz kan hücrelerinde meydana gelen değişimleri gözlemledi. 15 sağlıklı erkeğin katıldığı bu küçük araştırmada, katılımcılar önce bir hafta boyunca günde sekiz saat uyudu. Daha sonra ise 29 saatlik bir uykusuzluk sürecine sokuldu. Katılımcılar, ilk hafta uyandığında 15 dakika güneş ışığına maruz kalıyordu ve kafein, ilaç ya da alkol tüketimi oldukça kısıtlıydı. Bu durum, katılımcıların sirkadyen ritmini düzenliyordu. İkinci hafta ise kanlarındaki beyaz kan hücresi miktarında artış gözlemlendi. Beyaz kan hücrelerinin miktarı normalde gece ve gündüzleri oldukça farklılık gösterse de katılımcılar uykusuz kaldığında çok fazla bir değişim gözlemlenmedi. Araştırmada görevli Katrin Ackermann “Beyaz kan hücrelerinin uykusuzluğa verdiği bu ani tepki, strese verilen tepki ile aynı” diyor.

MUTLULUĞUN SIRRI ÇOK UYUMAK DEĞİL
● AVUSTRALYA’DAKİ Warwick Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada; uyku ve zihinsel sağlık arasındaki ilişki incelendi. Bilim insanları, dört yıldan uzun bir sürede 30 bin 500 kişinin uyku düzenini araştırdı. Bu çalışmada, sabahları mutlu ve yenilenmiş hissetmenin, ne kadar uyuduğunuzdan çok ne derece kaliteli uyuduğunuz ile ilgili olduğu tespit edildi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here