PAYLAŞ

Gittiğiniz spor salonunda balyoz ve teker varsa, o zaman balyoz savurup teker çevirmenin vakti gelmiştir. Çünkü balyoz sallayıp teker çevirmek tüm üst vücut ve merkez bölgesi kaslarınızı çalıştırıp nabzınıza tavan yaptırıyor. En iyi tarafı ise balyoz vurmanın harika bir stres atma yöntemi olması. (Koşu bandında taban çürütmekten çok daha eğlenceli üstelik.) Total Performance Sports sahibi C.J. “Murph” Murphy tarafından hazırlanan aşağıdaki döngü hareketlerinden sadece bir tanesi yapmaya karar verseniz dahi oluk oluk terleyeceğiniz kesin! İşe yarayacağının teminatını veriyoruz, ama kolay olacağını söylemiyoruz.

1 BALYOZ VURMA NEDEN YAPARSINIZ: Sırt, omuz, merkez bölgesi ve triceps kaslarında maksimum kas çalışması. Üstelik terapistten daha ucuzdur. YAPILIŞI: İki elinizle birden balyozun sapını kavrayın. (Ellerinizin yerini her turda değiştireceksiniz.) Balyozu başınızın arkasına kaldırıp tekere vurun. Murph uyarıyor: “Yüzünüze vurmaması için balyozun sekmemesine dikkat edin.”

2 TEKER ÇEVİRME NEDEN YAPARSINIZ: Bu hareket alt vücut gücünü geliştirir. Kalçaların çalışması ise deadlift ve kettlebell swing hareketlerinde gelişmenize yardımcı olur. YAPILIŞI: Dört nokta duruşu alıp omuzlarınızı tekere yaslayın, kalçalarınızdan gerinip tekeri yukarı doğru ittirin. Ardından bench press’te yaptığınız gibi yukarı basıp diğer tarafına döndürün

3 YANAL BALYOZ SAVURM NEDEN YAPARSINIZ: Balyozu beyzbol sopası gibi yana doğru savurmak dönel kuvvetinizi geliştirir. “Dönel kuvvet, yaptığınız diğer büyük hareketlere de sirayet eder” diyor Murphy. YAPILIŞI: Tekerin yanında beyzbol topuna vuracakmışsınız gibi bir duruş alın; bu durumda beyzbol topu teker oluyor. Balyozu tekerin yanağına savurun. 15 saniye sonra diğer yana geçin.

4 BALYOZLA SQUAT NEDEN YAPARSINIZ: “Gövdeyi sağlam çalıştırdığı için bu hareketi çok seviyorum” diyor Murphy. “Yük uç tarafta olduğundan üst vücut ve kavrama kuvvetini muazzam derecede geliştiriyor.” YAPILIŞI: Balyozu kavrayıp zemine paralel konumda tutun; kollarınız açık olsun. Şimdi karnınızı sıkıp squat yapın. 15 saniye sonra tekeri çevirin. Hareketi zorlaştırmak için ellerinizi aşağı yöne hareket ettirin.

5 TEKERE SIÇRAMA NEDEN YAPARSINIZ: Kutuya sıçramada olduğu gibi bu harekette de alt vücuttaki patlayıcı kuvvetinizi ve koordinasyonunuzu geliştiriyorsunuz. “Kutu kadar yüksek değil” diyor Murphy. “O yüzden hareketten tam verim alabilmek için sıçrayabildiğiniz kadar yükseğe sıçrayın.” YAPILIŞI: Kollarınızı ileri ve yukarı savurarak güç alın ve tekerin üstüne sıçrayın. Sıçramanın gücünü emmek için yumuşak iniş yapıp squat pozisyonuna alçalın. Tekerden inin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here